بیمه پاسارگاد
صبح زاگرس
پايگاه خبري تحليلي خبر ديشموك

19. دى 1395 - 1:47
کد مطلب: 71277
یک اتفاق ساده باعث شد زیتونی که سالها بر فراز درختان بهمئی به حال خود رها می شد با ارزش شود و دسترنج زیتون کاران بهمئی به هدر نرود.

به گزارش سایت خبری آوای ماغر؛یک اتفاق ساده باعث شد زیتونی که سالها بر فراز درختان بهمئی به حال خود رها می شد با ارزش شود و  دسترنج زیتون کاران بهمئی به هدر نرود.

 

زیتون میوه ای است که مردم شهرستان بهمئی نزدیک به 10سال بر روی درخت آن سرمایه گذاری کرده بودند اما بعد از ثمر دادن این میوه بهشتی به خاطر نبود بازار مصرف بر روی درختان به حال خود رها می شد.

 

مردمی که هکتارها زمین زراعی خود را در نقاط مختلف شهرستان به خصوص اطراف شهر لیکک، باغات قلات، کل جمشید و ممبی با انگیزه احداث باغات زیتون به کاشت نهال این درخت اختصاص دادند، روزی را دیدند که با نا امیدی از به فروش نرسیدن محصولات خود، تصمیم به قطع این درختان بگیرند و در چند مورد هم این اقدام صورت گرفت.

 

امسال بر خلاف سالهای گذشته لبخند شادی بر لبان باغداران زیتون بهمئی می بینیم طوری که عده ای از افراد به خاطر اشتباه خود در نابودی باغات زیتون ناراحت هستند و تصمیم به احیای دوباره باغات زیتون را در سر دارند.

 

امسال بسیج سازندگی شهرستان بهمئی در اقدامی قابل تحسین از متقاضیان صنایع تبدیلی زیتون حمایت ویژه می کند و به متقاضیانی که قصد فعالیت در این راستا را داشته باشند، با داشتن طرح توجیهی، تسهیلات بدون نوبت اهدا می کند.

 

تاکنون استقبال خوبی از طرح های صنایع تبدیلی زیتون به خصوص تولید ترشی زیتون در شهرستان بهمئی شده است که در این راستا خبرنگار آوای ماغر سراغ یکی از تولید کنندگان ترشی سنتی زیتون رفته است.

 

کامران شیروانی ابتدا از مسئولان بسیج سازندگی بهمئی جهت حمایت از طرح خود، تقدیر کرد و گفت: با توجه به توانمندی و مهارتهایی که در تولید ترشی محلی داشتم و اینکه یک جوان متاهل بیکار بودم همیشه دوست داشتم مبلغی پول جهت راه اندازی یک کارگاه کوچک ترشی سازی داشته باشم اما شرایط مالی خانواده اجازه نداد تا اینکه بسیج سازندگی شهرستان  با اعطای مبلغ 100میلیون ریال تسهیلات در قالب طرح اقتصاد مقاومتی از بنده حمایت کرد.

 

شیروانی افزود: ترشی زیتون خواص بهتری نسبت به سایر ترشی ها دارد و با توجه به اینکه فصل برداشت زیتون به اتمام رسید و شهرستان ما هم سردخانه ذخیره میوه و تره بار ندارد، الان با کمبود زیتون خام مواجه هستیم.

 

وی در پایان گفت: این جای بسی شکر گذاری دارد که برای اولین بار زیتون کشاورزان ما که سالها بی مصرف بود و فقط در چند مورد جزئی با انتقال به شهرستانهای دوردست به سختی روغن گیری می شد، الان به صورت کامل از باغات خریداری شد.

 

تصاویر ضمیمه:

 

نظرات کاربران

آخرین عناوین