صبح زاگرس
پايگاه خبري تحليلي خبر ديشموك

به بهانه برگزاری جشن شادی نامتعارف در ایام مصیبت ائمه؛
تقویم اسلامی جزء لاینفک سبک زندگی اسلامی است/در ایام سوگواری ائمه، بی حرمتی چرا؟
22. شهريور 1394 - 23:17
کد مطلب: 65791
مسلمان واقعی در ایام شادی اهل بیت شاد و در ایام مصیب آنان اندوهگین است و باید به عنوان مروج فرهنگ اسلامی و تحقق سبک زندگی اسلامی باید توجه به تقویم اسلامی مد نظر خانواده ها باشد.

سایت خبری آوای ماغر/به قلم سید علمدار تقوی زاده:با عرض تسلیت به مناسب سالروز شهادت امام محمد تقی (علیه السلام )،متاسفانه گاهی در دیار مسلمانان در ایام شهادت ائمه (علیهم السلام) جشن عروسی به همراه رقص و پایکوبی و ساز و آواز برگزار می شود و همه ما هم می دانیم بیشتر این مراسم در شان مسلمانان -آن هم شیعیان- نیست  که در آنها هزاران گناه هم رخ می دهد .

 

موشکافی و نقد نحوه برگزاری مراسم جشن در کشور و منطقه را به کارشناسان جامعه شناسی واگذار می کنم اما بحث مورد نظر بنده در این مطلب بیشتر متوجه بی حرمتی به ساحت مقدس ائمه معصومین(علیهم السلام) و نادیده گرفتن تقویم اسلامی به خصوص تاریخ ولادت و شهادت ائمه،توجه به اعیاد و جشن های مسلمانان و حرمت ماه های حرام در جامعه دینی ماست .

 

با کمال تاسف باید گفت رواج این گونه بی حرمتی به شهرستان ها هم کشیده شد طوری که همین امشب که مصادف با شهادت امام محمد تقی علیه السلام است گزارش برگزاری مراسم عروسی در شهرستان کوچک بهمئی به این پایگاه خبری داده شد ؛البته امیدواریم مراسمات شادی شهرستان ما که مصادف با شهادت ائمه معصومین برگزار می شوند از روی ناآگاهی باشد ،هر چند نیاز است مردم ما به عنوان شیعه و مسلمان همیشه ایام شهادت ائمه معصومین(علیهم السلام) را بدانند و مسئولان ما هم مردم را در این زمینه بیشتر آگاه کنند.

 

عدم برگزاری جشنها و مراسم شاد در ایام حزن و ماتم اهل بیت و ائمه طاهرین علیهم السلام نشانه ابراز محبت و ارادت به اهل بیت پیامبر و جهت رعایت ادب نسبت به آن انوار منیره می باشد و روایاتی به این معنی داریم که شیعیان با شادی ائمه شاد و در حزن آنان محزونند.

 

همیشه نیاز نیست باتوسل به قوه قهریه کسانی را از کاری ناپسند منع کنیم، همانطور که در حدیثی از ائمه آمده است که اگر دین به درستی به مردم معرفی شود همه آن را می پذیرند و این یعنی کار فرهنگی و فرهنگ سازی؛پس لازم است مردم را با احادیث و سیره ائمه آشنا کنیم و قضاوت و تصمیم گیری را به خودشان واگذار کنیم.

 

ما مطابق ارزشهاي اسلامي، هم به شادي و هم به اندوه در جاي خود به حد معقول و نياز بشر نياز داريم. اين شادي ها همان اعياد اسلامي است و در روايات و دستورات بزرگان اسلام هم شادي در جاي بسيار ارزشمندي قرار دارد.

 

در روايتي از امام صادق عليه السلام آمده: رحم الله شيعتنا خلقوا من فاضل طينتنا وعجنوا بماء ولايتنا يحزنون لحزننا ويفرحون لفرحنا ؛خدا شيعيان ما را رحمت كند كه از زيادي طينت ما آفريده شده اند و با آب ولايت ما عجين گشته اند و در ايام حزن ما محزون و در ايام سرور ما شادمان هستند.( شجره طوبى - شيخ محمد مهدي حائري - ج 1 ص 3)

 

در روايت ديگري از امام صادق عليه السلام روايت شده كه فرمودند: شيعتنا جزء منا ، خلقوا من فضل طينتنا ، يسوءهم ما يسوءنا ، ويسرهم ما يسرنا؛ شيعيان ما از ما هستند و از فزوني طينت ما آفريده شده اند ناراحتي ما آنان را اندوهگين مي سازد و شادماني ما آنان را شادمان مي سازد.( امالي شيخ طوسي - ص 299)

 

حتي ائمه معصوم(علیهم السلام) ما در ايام سرور، شادي خود را بروز مي دادند، در خانه هايشان را به روي مردم مي گشودند، لباسهاي نو مي پوشيدند، به يكديگر تبريك و تهنيت مي گفتند.

 

حضرت رضا علیه السلام فرماید: روز غدیر، روز تبسّم در روی مؤمنان است. هر كه روز غدیر در روی برادر دینی خود تبسّم كند خدای در روز قیامت نظر رحمت به سوی او افكند و هزار حاجتش را بر آورده سازد و در بهشت قصری از دُرّ سفید برایش بنا كند و صورتش را زیبا سازد. (اقبال الاعمال 2/261)

 

امیرالمؤمنین علیه السلام فرمود: شادمانی را در میانتان و شادی را در ملاقاتتان آشكار كنید.( اقبال الاعمال 2/259)

 

امام رضا عليه السلام به شیعیان نسبت به  عزاداري در ايام مصائب اهل بيت عليهم السلام دستور داد؛امام رضا عليه السلام به ريان بن شبيب مي فرمايند: يا بن شبيب ، إن سرك أن تكون معنا في الدرجات العلى من الجنان، فاحزن لحزننا وافرح لفرحنا؛ اگر دوست داري كه در بهشت همراه ما باشي ، به هنگام حزن ما ، اندوهگين باش و به وقت شادماني ما شاد باش. (امالي شيخ صدوق ص 192، عيون اخبار الرضا (علیه السلام) - شيخ صدوق - ج 2 ص 269).

 

علما و مراجع حدودی برای حرمت شهادت اهل بیت در نظر گرفتند که حد دقیق این ایام شب و روز شهادت ائمه علیهم السلام می باشد. (یعنی شب قبل از شهادت و روز شهادت) به استثنای ماه محرم که دهه اول بطور کامل و اربعین که 20 ماه صفر است و ایام فاطمیه که جمعا 6 روز می باشد، 3 روز در ماه جمادی الاول و 3 روز در ماه جمادی الثانی.  

 

با تاملی ساده و دقیق  در این زمینه می بینیم که  باید به عنوان شیعه و محب اهل بیت(علیهم السلام) و به عنوان مروج سبک زندگی اسلامی در جامعه به تقویم اسلامی توجه ویژه کنیم و زندگی خود را مطابق با این تقویم تنظیم کنیم ؛به عنوان نمونه از برگزاری مراسم عروسی نامتعارف در ایام مصیبت ائمه معصومین(علیهم السلام) بپرهیزیم هر چند که این عمل در ایام غیر شهادت ائمه نیز از نظر علما و مراجع اشکال شرعی دارد و به جای آن مراسم عروسی عزیزانمان  را همزمان با ایام شاد ائمه مانند سالروز ازدواج آسمانی حضرت علی (ع) با حضرت فاطمه زهرا(س) برنامه ریزی کنیم.

 

انتهای پیام/

دیدگاه‌ها

باید مسئولین تالارها توجیه شوند و شب شهادت ویا رحلت نوبت برگزاری مراسم ندهند

نظرات کاربران

آخرین عناوین