صبح زاگرس
پايگاه خبري تحليلي خبر ديشموك

6. اسفند 1398 - 13:33
کد مطلب: 73687
در راستای جلوگیری از شیوع کرونا در بهمئی ،مصوب شد که کلیه تجمعات عمومی مانند چهارشنبه بازار و دیگر جشن ها و مراسمات تا اطاع ثانوی تعطیل شود.

به گزارش پایگاه خبری آوای ماغر؛رئیس شبکه بهداشت و درمان بهمئی در گفتگو با خبرنگار ما به تشریح جزئیات بیماری کرونا و تمهیدات مقابله با آن پرداخت.

 

علی آبشنگ تصریح کرد:کروناویروس ها ویروس های بزرگی هستند که باعث بيماري هاي متنوعي در بسياري از حيوانات مي شوند و درگذشته به عنوان عامل سرماخوردگی انسان شناخته می شدند.

 

وی گفت: حدود 16 سال قبل بیماری تنفسی کشنده ای به نام سارس (SARS) شناسایی و گزارش شد. بعد  از آن روی خانواده کوروناویروس ها حساب جدیدی باز شد، در بهار  1391 تعدادي پزشك و پرستار اُردني به بيماري مرموزي مبتلا شدند و در تابستان 1391 یک پزشک عربستانی، نمونه ترشحات تنفسی بیمارش را که فوت شده بود به هلند ارسال نمود تا علت مرگ آن بیمار را روشن کند.

 

آبشنگ افزود:ماه دسامبر 2019 میلادی (1398) ، خوشه ای از موارد عفونت شدید تنفسی در شهر ووهان استان هوبای کشور چین گزارش شد ؛ابتدا بر اساس مشاهدات اینگونه به نظر می رسید که برخی از بیماران تاریخچه حضور یا کار در بازار عمده فروش ماهی و غذاهای دریایی را دارند.

 

وی ادامه داد: این بیماری جدید یک بیماری قابل انتقال از حیوان به انسان محسوب می شود اما هنوز راه های انتقال، مخازن حیوانی، راه های پیشگیری، تظاهرات دقیق بالینی آن مشخص نشده است و نیاز به مطالعات بیشتر دارد.

رئیس شبکه بهداشت و درمان بهمئی خاطرنشان کرد:در حال حاضر واکسن و درمان مناسب برای کرونا  وجود ندارد، بنابراین داشتن ظن بالینی بالا و تماس با بیماران تب دار و بیماران دارای علائم تنفسی نقش بسیار مهمی در برنامه پیشگیری و کنترل این بیماری دارد.

 

آبشنگ با بیان اینکه عامل مسبب بيماري از گروه كورونا ويروس و عامل بيماري سرما خوردگي و سارس(SARS) است، گفت:علايم باليني تب،سرفه و مشكل تنفسي است و انتقال آن توسط قطرات تنفسي ناشي از عطسه و سرفه  صورت می گیرد.

 

وی در مورد موارد مشکوکی که باید نمونه گیری شده و بررسی های بیشتری درمورد آن انجام گیرد،گفت:فرد مبتلا به بیماری شدید تنفسی تبدار ( سندرم SARI   )  که به دلیل تب، سرفه و ... نیازمند بستری در بیمارستان باشد، و عامل بیماریز ای دیگری  برای توجیه علائم بیماری وی متصور نیست.

 

رئیس شبکه بهداشت و درمان بهمئی افزود:بيمار مشكوكي كه تماس نزديك با بيمار قطعي داشته باشد  اما نتايج آزمايش قطعي نداشته باشد، مانند مثبت بودن تنها يك هدف ژنتيكي با روش PCR و يا منفي بودن تست به دليل ناكافي و نامناسب بودن نمونه ارسالي يا عدم دسترسي به بيمار يا نمونه.

 

آبشنگ در پایان با تاکید بر لزوم رعایت بهداشت فردی و توجه به هشدارهای پیشگیرانه وزارت بهداشت، تصریح کرد:در راستای جلوگیری از شیوع کرونا در شهرستان،مصوب شد که کلیه تجمعات عمومی مانند چهارشنبه بازار و دیگر جشن ها و مراسمات تا اطاع ثانوی تعطیل شود.

انتهای پیام/

نظرات کاربران

آخرین عناوین