صبح زاگرس
پايگاه خبري تحليلي خبر ديشموك

در نامه كشاورز بهمئي به مسئولان كهگيلويه و بويراحمد آمده است:
مردم بهمئي كوچكترين تجاوزي به منابع ملي نداشتد/زمين هايمان را آزاد كنيد
19. تير 1397 - 13:02
کد مطلب: 72435
كشاورز بهمئي در نامه اي خطاب به مسئولان كهگيلويه و بويراحمد، با اشاره به عدم دست درازي مردم اين شهرستان به منابع ملي، خواهان برگردادن اراضي تصرفي مردم توسط اداره راه و شهرسازي و منابع طبيعي شد.

به گزارش پايگاه خبري آواي ماغر؛ كشاورز، زمين دار و از فرهنگيان بازنشسته شهرستان بهمئي، در نامه اي خطاب به مسئولان استاني خواهان رفع مشكل اراضي شهر ليكك و حومه شد.

هر چند در سالهاي اخير تلاش زيادي از سوي مردم و برخي از مسئولان براي رفع اين مشكل صورت گرفت اما هنوز هم شاهد ركود ساخت و ساز در شهر ليكك به دليل اين مشكل بزرگ هستيم.

متن نامه مسيح همتي به شرح ذيل است:

بسمه تعالي

 لازم میدانم خلاصه‌ای از تاريخچه این سرزمین را حضور مسئولان  عزیز عرض نمایم تا شاید دال بر عملکرد مثبت این مردم در رابطه با قانون مداري و عدم دست درازي به حق دولت باشد.

آنچه در این کشور در رابطه با منابع ملی و تجاوز به حریم آن می‌باشد، چيزي عيان و در اکثر نقاط کشور از همین رامهرمز و بهبهان در کنار ما گرفته تا اکثر نقاط کشور از سال ۷۰ به این طرف و تقسیم منافع ملی به صورت 10 هكتار تا ۱۰۰ هكتار به صورت واگذاري غیرقانونی به عده ای سودجو و زمین خوار دور از ذهن نیست.

اما ما مردم شهرستان بهمئی از نوادر مردمي هستيم که نمی‌گویم یک متر اما میگويم کوچکترین تجاوز به منابع ملی و حق دولت نداشتيم.

 تنها نقطه منابع ملی شهر ليكك، سایت اداری شهرستان بود كه جمعا در اختیار دولت قرار گرفت و  بیمارستان، مراكز درماني، فرمانداری، نهادهای اداری مسکن مهر و فضای سبز در آن احداث شد ؛هنوز هم بیشتر سرزمین آن برای آبادانی شهر خالی است.

 ديگر نقطه منابع ملي شهرستان، منطقه عمومی قلعه نادر است كه از ابتدا توسط منابع طبیعی خط كشي،  فضای سبز و کوچکترین تجاوزي به آن نشد.

 دو منطقه عمومی گدارتختي و دوپر نظری هم عموماً در اختیار منابع ملی قرار گرفت ؛قسمتی فضای سبز، قسمتی به شرکت های تراکتورسازی و سيلستين واگذار شد كه خود شرکت ها عقب نشيني كردند و در حال حاضر سرزمین آن خالی و در اختیار دولت است.

همچنين شهرک های صنعتی، کارخانه هاي آهك، شن و ماسه در آنجا دایر و هنوز سه چهارم سرزمین آن خالی و آماده واگذاری به طرح‌های دولتی است.

 در منطقه عمومی پشت گچ و گچ بلند، همه زمین های ملی آن در اختيار دولت قرار گرفت و در آنها پادگان، مركز فنی حرفه ای و آموزشي، شهرک مسكوني امام خمینی، موسسات اداری، تالار، مرغداری، کارخانه شن و ماسه و آسفالت، و طرح فضاي سبز اجرا و هنوز جوابگویي واگذاری سال‌ها به متقاضیان را دارد.

 منطقه عمومی كُنديده، كِل جمشید و پاگچي، این سرزمین وسیع در اختیار منابع ملی قرار گرفت؛ نهادهاي دولتي در بلندي كنديده صدها هکتار آن فضای سبز و ۱۰۰ هکتار در منطقه كِل جمشید و پاگچي، همچنین احداث محیط نهال کاری گلخانه ای، مرغداری ها، احداث چاه های آب شرب و چندین چاه آب ذخیره در آن داشت به طوری که هنوز  هم اين منابع ملي استعداد واگذاری سالها به مردم جهت اجرای طرح را دارند.

بنابر این همه زمین های منابع ملی شهرستان بهمئی از سال ۴۲ تاکنون در اختیار منابع ملی و دولت قرار گرفته و هیچ گونه تعرضی با آنها نشده است.

 در برابر این همه صیانت از منابع ملی آنچه در این شهرستان اتفاق افتاد در هیچ جای دنیا نظیر ندارد، پلاكهای ۱۲۳ و ۱۲۴ شهر ليكك حذف و زضميمه پلاک ۱۲۷ سیاه شیر کردند و بدون در نظر گرفتن یک متر زمین کشاورزی و بدون توجه به اسناد سال‌های 42 و 49 كه در دست مردم موجود هستند و  به صورت غیابی در سال ۸۸ این اراضی را به نام منابع ملی زدند و این اراضی را به نام مسکن و شهرسازی سند تک برگ کردند.

اين اراضي سرزمین دولت نام گرفت، خانه های ساخته شده مردم، خانه دولت زمین‌های خالي زمین های دولت و کشاورزان منطقه نیز افراد خاطی هم متهم به تجاوز به سرزمین دولت شدند.

خدایی آیا در تمام دنیا با کشاورزان اینطور برخورد می شود؟ مگر نباید کود،تراکتور و آب در اختیار کشاورز قرار داد تا کشاورز کشاورزی کند و کشور را از وابستگی نجات دهد؟ یا اینکه زمین را از کشاورز به زور گرفت و به نام دولت بایگانی کرد؟

 ما کشاورزانيم فقیر هستيم كه فرزندان بيكار هستند و به زور نفس میکشیم ؛چیزي برای برای از دست دادن نداریم ؛مشکل ما را حل کنید و زمین هایمان را آزاد کنید تا شهر آزاد شود، فشار روی مردم کم شود و بتوانيم ساخت ساز كنيم.

 کاری کنید كه ما دعایتان کنیم.

وسلام

مسيح همتي

به گزارش خبرنگار آواي ماغر؛ بيش از 950 هكتار از اراضي شهر ليكك و حومه با نظر منابع طبيعي به عنوان منابع ملي به تملك اداره راه و شهرسازي در آمد و با وجود اسناد موجود در دست مردم، اجازه هيچگونه تصرف و ساخت و ساز در اين اراضي به مردم داده نمي شود و اين مشكل بعد از عدم رفع نزديك به يك دهه به معضلي دست و پاگير براي توسعه شهر ليكك تبديل شده است.

انتهاي پيام/

نظرات کاربران

آخرین عناوین