صبح زاگرس
پايگاه خبري تحليلي خبر ديشموك

9. مرداد 1401 - 17:50
کد مطلب: 74363
برخی مغازه داران سودجوی لیککی به بهانه مالیات، ۱۰درصد کارمزد به ازای پرداخت وجه نقد از مشتریان دریافت می کنند و همین موضوع سبب واکنش رئیس اتاق اصناف شهرستان بهمئی شد.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی آوای ماغر : نحوه محاسبه مالیات دستگاه کارتخوان در سال ۱۴۰۰ و در سال ۱۴۰۱ و پس از آن، مثل نحوه محاسبه مالیات مشاغل است و تفاوتی ندارد. طبق قانون مالیات مستقیم، مشاغل کشور به ۳ گروه تقسیم بندی شده اند. گروه هایی چون: تولیدی، خدماتی و بازرگانی. شما بر حسب این که به چه گروهی تعلق دارید، باید بین ۱۰ تا ۲۵ درصد درآمد را مالیات پرداخت کنید.

 

 باید به این نکته تاکید شود که مالیات جداگانه ای به نام: مالیات دستگاه پز و کارت خوان، وجود خارجی ندارد و چنین کدی در سازمان مالیاتی تعریف نشده است. یعنی اگر صاحب مشاغل و دارنده مجوز صنفی هستید، اتصال دستگاه پوز شما به سیستم مالیاتی کشور، به منظور مشخص شدن درآمد واقعی و اطمینان یافتن از صحت اطلاعات و داده های ذکر شده در اظهارنامه مالیاتی است که به صورت اینترنتی هر سال تکمیل میکنید.

 

بنابراین، این که شما به هر دلیلی ،دستگاه پز و کارت خوان دارید، به این معنی نیست که مالیات مضاعفی بر شما تحمیل شده است. صرفا برای راستی آزمایی و صحت سنجی اظهارنامه مالیاتی شما، این فعالیت ها انجام می شود.

 

اما در شهر لیکک مرکز شهرستان بهمئی برخی مغازه داران شهر در ازای درخواست وجه از سوی مشتری، به ازای هر یک میلیون تومان، ده درصد آن را از مشتری به عنوان مالیات، کارمزد کسر می کنند.

 

به عبارتی به ازای هر یک میلیون تومان صدهزار تومان به عنوان مالیات از مشتری کسر می کنند و همین امر موجب نارضایتی برخی شهروندان شده است.

 

خداخواست جهانبانی رئیس اتاق اصناف شهرستان بهمئی در مصاحبه با خبرنگار آوای ماغر در این خصوص گفت: با پیگیری های صورت گرفته از این مغازه داران، جرم محرز است اما باتوجه به اینکه بجای کالا پول رد و بدل می شود لذا شهروندان می بایست از طریق مراجع قضایی شاکی این مغازه داران شوند تا این موضوع از طریق دادستانی شهرستان بهمئی پیگیری و برخورد قانونی شود.

 

وی در ادامه ضمن گلایه از بانک های شهرستان بهمئی گفت: با توجه به اینکه بانک های لیکک از گذاشتن وجه نقد در باجه های عابر بانک خود خود داری می کنند، لذا شهروندان برای دریافت وجه نقد به ناچار سراغ این سودجویان می روند و دچار این ضرر مالی می شوند.

 

انتهای پیام/

 

 

نظرات کاربران

آخرین عناوین