صبح زاگرس
پايگاه خبري تحليلي خبر ديشموك

قلعه ­ای تاریخی با معماری کم ­نظیر در شهرستان بهمئی؛
قلعه سرخونی بهمئی در حال ویرانی و فراموشی +تصاویر
29. فروردين 1396 - 9:40
کد مطلب: 71571
قلعه سرخونی از آثار باستانی تاریخ معاصر بهمئی است که بر اثر بی توجهی در حال تخریب و نابودی است.

به گزارش سایت خبری آوای ماغر،در اهمیت آثار باستانی و نقش آن در توسعه گردشگری ،  حفظ هویت و فرهنگ ملی و ضرورت توجه به این مقوله به همین نکته اساسی اکتفا می ­شود که در چند دهه گذشته، بخش گردشگری با محوریت آثار باستانی یکی از قطب­ های بزرگ اقتصادی جهان را به خود اختصاص داده است.

 

 به طور کلی گردشگری شامل سه بخش مناظر طبیعی مانند طبیعت، چشمه­، آبشارهای طبیعی، سواحل دریا، جزیره و نظیر اینها،  اماکن مذهبی (البته این مورد جهانی نیست، اما کشور ایران و شهرستان بهمئی از پتانسیل خوبی برخوردار است) و  آثار باستانی که در ردیف مهمترین و پرجاذبه­ترین مکان­ های گردشگری در جهان به شمار می­ روند.

 

اگر نگاهی کلی به کشور ایران و در ابعاد کوچکتر به شهرستان بهمئی بیفکنیم، خوشبختانه از هر سه نمونه گردشگری به فراوانی یافت می­ شود و از طرفی متأسفانه ما قدر این سرمایه و میراث ملی و مذهبی را آنچنان که باید، ارج ننهادیم و معرفی نکردیم.

 

زمانی که هیئت های گردشگری و جهانگردی فرانسوی­ در عصر خواب­زدگی قاجار در منطقه شوش به کاوش پرداختند و آن همه گنج و آثار باستانی را به میزان 500 تن رهسپار پاریس کردند و به یغما بردند ؛شاهان قاجار در خواب غفلت به سر می ­بردند و ارزش آن سرمایه ملی و فرهنگی را نمی­دانستند، اکنون باید ایرانیان برای بازدید از آثار خود در موزه لوور فرانسه چند صد دلار بپردازند!

 

شهرستان بهمئی دارای آثار باستانی فراوانی است که نماد هویت،  فرهنگ  و تاریخ ما می­ باشد و می­توانند زمینه توسعه گردشگری، احیا و حفظ فرهنگ و هویت تاریخی ما را فراهم نمایند.

 

 

یکی از آثار تاریخی بسیار زیبا با معماری خاص و کم ­نظیر بهمئی، قلعه سرخونی در روستای سرخونی در فاصله 15 کیلومتری شمال شهر لیکک و قبل از روستای کت در کنار چشمه دائمی آب شیرین و گوارا و باغ­ های همیشه سرسبز، واقع شده است.

 

 قلعه سرخونی در سال 1328 به دستور مرحوم حاج عبدمحمد جاودان از طایفه بزرگ باولی، توسط معمار حسین خادمیون بهبهانی بنا شده است.

 

تصویر1: ورودی قلعه همراه با مشخصات سازنده، سال احداث و معمار

 ساختمان قلعه از دو طبقه با مساحت بیش از 1500 متر تشکیل شده که دارای اتاق نشیمن، پذیرایی، اصطبل حیوانات، طیور، سکوهای خاص برای فصول مختلف، زیبایی خاصی به آن بخشیده است.

 

می ­توان گفت که شاید تنها قلعه­ ای در شهرستان بهمئی باشد که با وجود تخریب و فرسودگی یک طبقه از آن، همچنان دارای کارکرد مفید بوده و خانواده در آن سکونت دارد.

 

تصویر2: نمایی زیبا از قلعه سرخونی که رو به ویرانی است

 مصالح این قلعه را گچ و چوب تشکیل می­ دهد. قلعه سرخونی، مکان سکونت فصل ییلاق خان ها بود، اطراف قلعه دارای اراضی آبی بوده که در آن محصولات برنج و غلات کشت می ­شد و چشمه دائمی و گوارا باعث ایجاد فضای سبز و دلنشین از درختان سبزقامت شده که جلوه­ای از هنر و طبیعت باهم آمیخته و منظره­ای زیبا را خلق می­ کرد که این منظره همچنان به شکل سابق دلربا و چشم نواز می­ باشد.

 

تصویر3: منظره­ای زیبا از نمای درونی قلعه و سکوهای مخصوص مهمان­پذیری و جلسات

 

گفتنی است حاج نورمحمد جاودان،  از نخستین معلمان شهرستان بهمئی، با اتکا به تأسیس نخستین مدرسه منطقه بهمئی در همین قلعه در دهه­ 1340 به تعلیم و تربیت جمع زیادی از فرزندان بهمئی پرداخت که این شاگردان در نهایت، نسل اول معلمان بهمئی را تشکیل دادند.

 

قلعه واقع در روستای سرخونی در کنار چشمه آب شیرین و دائمی، باغ درختان لیمو، پرتقال، انار و زردآلو می­تواند یک فضای بسیار دلنشین و زیبا برای گردشگران و حتی خود مردم شهرستان بهمئی رقم بزند و جدای از موضوع گردشگری، آثار باستانی و تاریخی هر قومی در واقع میراث فرهنگی و تاریخی آن قوم  و جامعه می ­باشد و نباید از بین برود.

 

تصویر4: منظره ای سرسبز از اطراف قلعه سرخونی

سازمان میراث فرهنگی و گردشگری به عنوان متولی اصلی و نهاد مسئول باید در احیاء، حفظ و حمایت از این آثار که میراث گذشتگان و نماد زیبایی و شیوه زندگی و فرهنگ، تاریخ و هویت ماست، گامی اساسی بردارد و در ادامه از این نهاد و سایر ارگان­ها و رسانه ها انتظار می­ رود در معرفی این آثار و ابنیه تاریخی اقدام و رسالت فرهنگی خویش را کامل کنند.

امید است که این مطلب آغازی باشد برای توجه به میراث فرهنگی خویش و انتظار می ­رود مسئولان میراث فرهنگی و گردشگری در ثبت این اثر و ابنیه تاریخی و به دنبال آن در احیا و حفاظت آن تلاش نموده و رسالت معرفی این اثر جهت توسعه گردشگری هم بر دوش نهادهای فرهنگی ،خبری و رسانه­ای شهرستان می­ باشد.

در پایان انتظار می­ رود در احیاء، حفظ و معرفی میرات و سرمایه­ های گذشتگان و نیاکان خود که بخش مهمی از هویت، تاریخ و فرهنگ زیست ما را شامل می­ شود، احساس مسئولیت کنیم و در این راستا گامی اساسی برداریم.

در پایان از آقای محسن جاودان که ما را در تکمیل اطلاعات تاریخی و مشخصات قلعه یاری  کرد، تقدیر و تشکر می شود.

تصویر 5: قسمتی از قلعه که در حال فرسودگی و تخریب می­باشد

 

گزارش از:سیدمهدی اسعدی خوب- دانشجوی دکترای توسعه

انتهای پیام/

نظرات کاربران

آخرین عناوین